Proto nám nezbývá, než si stvořit takovou realistickou Air Combatovou kategorii a snad i její komunitu úplně od začátku sami. Nejprve je nutné si zodpovědět několik základních otázek:
Jakou kategorií Air Combatu se inspirovat?
Jelikož pocházíme z komunity virtuálních pilotů leteckých simulátorů, kde máme pohled z kokpitu jako opravdoví piloti, bude kategorie FPV Combat tou nejbližší volbou. Konec konců, pohled z kokpitu leteckého simulátoru (vlevo) je od FPV pohledu z vhodně zpracovaného kokpitu RC modelu (vpravo) téměř k nerozeznání:
Jaké měřítko RC modelů pro Realistic Air Combat zvolit?
Na toto zatím neznáme jednoduchou odpověď. Z hlediska dobré viditelnosti letadel ve vzduchu i na méně kvalitním analogovém FPV by bylo nejlepší volit co největší rozpětí, klidně 1,8 - 2m. Velké rozměry RC modelů letadel sebou přináší i pomalejší dynamiku letu, pomalejší manévry a tím i realistitější pohyb modelů na obloze a hlavně v soubojích. Na druhou stranu, z hlediska možnosti transportu v běžném automobilu je taková velikost poměrně nepraktická, obzvlášť u rozměrných WW1 modelů jako jsou dvouplošníky a trojplošníky, kde nelze tak snadno demontovat křídla. Také s příchodem levných digitálních FPV brýlí Walksnail bude nejspíš analogové FPV čím dál více utlumováno, takže možná na něj nebude třeba brát až takové ohledy. Každopádně budoucí komunita se na nějakém jednotném měřítku shodnout bude muset, protože kdyby proti sobě létaly stíhačky v měřítku 1/12 a 1/6, tak to by příliš realisticky také nepůsobilo
Jaké RC modely zvolit?
Osobně bych nejraději šel do WW1 stíhaček z EPP, dvouplošníky na mě vždycky působily zvláštním kouzlem romantiky gentlemanských soubojů prvních Rytířů nebes. V obchodech se povětšinou prodávají WW1 modely v měřítku 1/8, jelikož to je měřítko kategorie WW1 EPA Air Combat, mezi WW1 modely ale není takový výběr, oproti WW2, viz toto vlákno:
https://www.rcfree.eu/viewtopic.php?f=112&t=1071
V tomto měřítku s menším rozpětím by ale bylo bezpodmínečně třeba zvolit poněkud “podmotorovaný” pohon, aby samotný let působil realisticky uvěřitelně, jelikož dvojplošníky ve skutečnosti nemetaly jeden přemet za druhým, jako to vídáme u WW1 stíhaček například v ACES nebo EPA kategorii Air Combatu. Se stanovením vhodných rozměrových i výkonových parametrů nám pomohou tyto šikovné tabulky:
Volba vhodné charakteristiky RC modelů pro maketový realistický let se již probírala ve vláknu zde:
https://www.rcfree.eu/viewtopic.php?f=7&t=1194
Jak by měl zápas v Realistic Air Combatu probíhat?
Přestože současný masomlejn všichni proti všem, známý z klasických ACES, EPA, ESA Air Combatů apriori pro zpestření nevylučuji, těžiště činnosti bych si dovedl představit právě v napodobení opravdových leteckých bitev první a druhé světové války se zaměřením na sehranost jednotlivých týmů, případně dvojic pilot / wingman. Účastnit se může klidně i RC model bombardéru, kdy jeden modelář může řídit samotné letadlo (klidně i pouze na vizuál) a druhý modelář v něm může nezávisle ovládat otočného FPV střelce ve střelišti, případně obsluhovat zároveň pozici FPV bombometčíka, také osazeného FPV Combat modulem (místo legislativně problematického shozu makety pumy na cíl může být shoz pumy a zásah simulován přes IR paprsek na pozemní cíl).
Například:
- Taktické souboje 2 vs 2, případně 4 vs 4.
- Bombardovací a doprovodné mise: Oba týmy mají svůj bombardér mající za úkol zničit pozemní cíl soupeře. Doprovodné stíhačky svůj bombardér chrání a zároveň útočí na ten nepřátelský. Ke slovu tedy přijde i taktika jednotlivých týmů, kolik stíhačů bude dělat letecký doprovod a kolik se jich vyčlení na útok.
- Ničení pozemních protileteckých flaků: Do Realistic Air Combatu se mohou zapojit i protiletadlové flaky osazené FPV Combat moduly a ovládané dalšími modeláři (nebo pro zpestření i diváky ). V tomto případě ani nebude nutné dělit soutěžící do dvou týmů, přeživší soutěžící s nejvyšším počtem zničených flaků vyhrává. Pokusy o řízené FPV flaky tu již byly: https://www.youtube.com/watch?v=XQ57N6BTUsE
Podobných tématických činností pro realističtější pojetí leteckých bojů, než jen současné všichni proti všem, lze vymyslet mnoho. Případné další nápady na formování této nové kategorie jsou samozřejmě velice vítány