Proč právě Easy Glider?
Po rozhodnutí pořídit si svůj první RC model jsem začal procházet různé internetové stránky a diskuze, kde jsem čerpal informace a uvažoval o tom, co bych si pro začátek mohl obstarat.
Prvním krokem pro výběr bylo ujasnit si, jestli se pustit do spalovacích motorů nebo elektropohonů. Nakonec jsem zvolil elektropohon, který mi připadal o něco jednodušší především z důvodů, že odpadají starosti s nastavením a údržbou spalovacích motorů. I tak je pro začátečníka spousta věcí, které je potřeba se naučit a nechtěl jsem si komplikovat situaci ještě dalšími starostmi se spalovacím motorem. Navíc když jsem zjišťoval s čím létají lidé v mém okolí, došel jsem k závěru, že je to většinou elektropohon.
Když jsem měl zvolený druh pohonu, začal jsem hledat vhodný model pro začátek. Přečetl jsem spoustu diskuzí a recenzí a přiznám se, že jsem byl trochu v rozpacích při výběru prvního letadla. Na otázku co zvolit jako první model bylo velmi mnoho názorů a doporučení, které se často od sebe hodně lišily.
Po přečtení spousty článků a zkušeností uživatelů s různými modely jsem se rozhodl pro nějaký elektrovětroň z pěnového materiálu. Pro začátek jsem chtěl něco klidnějšího. Jeden z mých požadavků na model byla přítomnost ovládaných křidélek. Křidélka pro začátečníka ne každý doporučoval, ale to mě neodradilo. Říkal jsem si, že pro začátek to možná bude trochu komplikovanější, ale později se to může hodit.
Finále mého výběru RC letadla se nakonec zúžilo na následující dva kandidáty - jedním byl EG Pro od Multiplexu a druhým Arcus od firmy Robbe. Přiznám se, že jsem měl trochu obavu z toho, že EG je stavebnice a je ho tedy nutné osadit elektronikou a složit z jednotlivých předem připravených dílů, kdežto Arcus je již od výrobce elektronikou osazen a téměř připraven k letu.
Shodou okolností jsem se dostal na letiště v Rašovicích v den, kdy bylo možné vidět zálet právě Arcuse a také let EG Pro.
Když jsem poprvé uviděl v reálu vedle sebe ležet Arcuse a EG, tak se mi více líbil EG, připadal mi masivnější, a když jsem později viděl oba modely ve vzduchu, měl jsem jasno, který z těchto dvou modelů bych chtěl. Bylo tedy jednoznačně rozhodnuto pro EG.
Osazení pro EG Pro a další příslušenství
Když už jsem měl vybraný model, tak nastaly další starosti, čím ho osadit a jakou RC soupravu si vybrat. Nakonec jsem dal na rady zkušenějších kolegů a model osadil především výrobcem doporučenou výbavou (viz. níže).
Co se týká vysílačky, tak už delší dobu jsem byl rozhodnut, že půjdu rovnou do soupravy s frekvencí 2,4GHz. Dlouho jsem váhal mezi Opticem 6 a Spektrem DX6i. Nakonec zvítězil Optic, snad proto, že mi připadl pro mé ruce nepatrně pohodlnější.
Když už jsem měl sepsané všechny věci, které jsem měl v úmyslu koupit, vydal jsem se do modelářské prodejny a všechno najednou jsem nakoupil.
Kromě výbavy bylo potřeba koupit ještě vteřinové lepidlo (koupil jsem tři malé lahvičky-stačily by dvě), čtyři prodlužovací kabely pro serva křidélek (2x délka 40cm, a 2x délka 15cm - vhledem k tomu, že nebyly 40cm, vzal jsem 60cm a zkrátil je podle potřeby), dále pak nějaké konektory, smršťovací bužírku, suchý zip a podobné drobnosti.
Výbava a příslušenství
Serva Křidélka Hitec HS55
Směrovka a výškovka Hitec HS81
Motor AXI 2808/20
Regulátor RAY 25A
Baterie G2 RAY, 3s Li-pol 2200mAh
Kužel Doporučený přímo výrobcem pro tento model a pro průměr hřídele motoru 4mm.
Vrtule Aeronaut 9x6
Nabíječka Raytronic C12
RC souprava Optic 6, 2,4GHz ; MOD1 s přijímačem Optima 7
Stavba
V obsahu balení je kromě perfektně zhotovených částí modelu přiložen také velmi dobře zpracovaný návod ke stavbě se stručným, ale jasným popisem a spoustou obrázků. Podle tohoto návodu by měl každý alespoň trochu zručný člověk Easy Glidera bez problémů sestavit.
V podstatě jsem se při stavbě podle tohoto návodu řídil a neshledal jsem v něm žádné větší nedostatky. Snad jen nejasnost, jak je to s dovažovacími ocelovými kuličkami, které je nutné případně vložit do otvorů v trupu ještě před jeho slepením. Nakonec jsem to vyřešil tak, že jsem před slepením polovin trupu lepidlem, obě poloviny spojil pomocí papírové lepící pásky a do trupu umístil všechnu elektroniku, která v budoucnu měla v EG být. K takto složenému modelu jsem přidělal křídla a zkusil, kde vychází těžiště (má být 7,5cm od náběžné hrany křídla). Zjistil jsem, že bez závaží (ocelových kuliček) v zadní části je mnohem těžší část přední, proto jsem do prolisů uvnitř trupu umístil a přilepil obě ocelové kuličky (ca. 10cm od zadní hrany trupu), abych docílil těžiště v požadovaném místě.
Všechny díly do sebe přesně zapadají. Trup i ostatní části jsem lepil vteřinovým lepidlem a používal jsem také aktivátor (stříknul jsem ho vždy na spoj až po slepení částí k sobě). Někdo v diskuzích na internetu doporučoval na jednu lepenou plochu nanést aktivátor a na druhou lepidlo a oba díly následně k sobě přiložit. Přiznám se, že především v případě lepení polovin trupu bych tuto metodu moc nedoporučoval. Spoj téměř okamžitě tvrdne a není čas na případné korekce.
Co se týká uspořádání elektroniky uvnitř modelu, řeší to každý modelář individuálně. Viděl jsem několik provedení a každé bylo jiné. Jak jsem to vyřešil já, je vidět na níže uvedených obrázcích.
Doba stavby se pohybuje podle zkušeností a zručnosti modeláře. Mě zabrala asi pět nebo šest večerů, ale to jsem nikam nespěchal a neměl v tu dobu žádné zkušenosti se stavbou modelů letadel. Myslím, že dnes by mi to zabralo podstatně méně času.
Letová hmotnost modelu mi nakonec vyšla přibližně 990g.
Nastavení výchylek
Velikost výchylek jsem se snažil dodržet podle návodu.
Výškovka nahoru i dolu 8mm
Směrovka 15mm
Křidélka nahoru 15mm, dolu 6mm (klapky 20mm nahoru)
Zalétnutí EG
EG už byl připravený k letu a nemohl jsem se dočkat, až bude dobré počasí a půjde poprvé do vzduchu. Tak jako spousta začátečníků i já jsem si nechal model zalétnout a vytrimovat zkušenými piloty. Já jsem přihlížel a byl jsem zvědavý, jak poletí. Hned po hodu a přidání plynu bylo vidět, jak prudce stoupá. Použitý motor má opravdu tah, takže při plném plynu je nutné potlačovat výškovku, jinak by se EG během pár vteřin dostal na záda.
Kupodivu nebylo téměř potřeba použít trimy, snad jen nepatrně vytrimovat výškovku. EG letěl opravdu krásně. Když byl vytrimovaný a v bezpečné výšce, převzal jsem řízení konečně já. Byl jsem nadšený a vychutnával jsem si první chvíle ve vzduchu se svým prvním RC modelem.
Závěr
Podle mého názoru se s EG dá naučit bez větších problémů létat a můžu ho vřele doporučit nejen začátečníkům. Je to velice „hodné“ letadlo, které dokáže odpustit i nějakou tu začátečnickou chybičku. Podle svých zkušeností bych ale doporučil každému, kdo by chtěl s jakýmkoliv modelem začít létat, aby si k sobě sehnal někoho, kdo mu alespoň na začátku pomůže model zalétnout a poradí co a jak.
Co se týká výuky ovládání, tak jsem ještě před pořízením letadla trénoval na simulátoru AeroFly Professional s pákovým ovladačem Transmitter 6CH v módu 1. Popravdě musím říci, že to bylo pro mě velkým přínosem, alespoň jsem si trochu zažil směry a způsob ovládání. Každému vřele doporučuji. Ve skutečnosti je to samozřejmě trochu jiné. Velkou roli hraje v reálu také nervozita, …
Nelituji koupě tohoto letadla a jsem rád, že jsem si ho zvolil jako svůj první model. Opravdu krásně létá.
Easy Glider Pro - Multiplex
Easy Glider Pro - Multiplex
- Přílohy
-
- Umístění elektroniky v trupu
- 03.jpg (114.72 KiB) Zobrazeno 2985 x
-
- 04.jpg (106.4 KiB) Zobrazeno 2985 x
-
- 05.jpg (122.16 KiB) Zobrazeno 2985 x
-
- 06.jpg (106.84 KiB) Zobrazeno 2985 x
-
- EG připravený na zálet
- 08.jpg (106.72 KiB) Zobrazeno 2985 x
Optic 6 - 2,4GHz, Easy Glider Pro, Mentor, Extra 300